Soutěž

Multižánrové centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre organizuje již více než dvacet let prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo, ve které sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy, kteří každoročně přinášejí obrazové svědectví o událostech napříč celým světem. Založili jsme její „sestru“ – novou soutěž Czech Nature Photo, prostřednictvím které chceme ukázat přírodu celého světa, tak jak ji vidí naši fotografové.

Co založení soutěže předcházelo?

„Jako členka realizačního týmu jsem u porot Czech Press Photo držela v minulých letech pěsti fotografiím živé přírody, neboť se o tento obor dlouhá léta zajímám. Vím, jak těžké je dobrou fotografii v tomto oboru pořídit a kolik příprav a vědomostí tomu předchází. Z výběru vítězných fotografií jsem byla mnohdy zklamaná. Často vyhrávaly fotografie zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací, což je ale v novinářské soutěži správně. Tenkrát mě napadlo uspořádat soutěž jen pro fotografy přírody, aby v rámci několika kategorií měli možnost prezentovat celou škálu přírodních krás, kterými naše planeta oplývá. A v roce 2017 jsme tuto myšlenku realizovali“, říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.

Dosavadní ročníky měly skvělé výsledky. I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro mezinárodní agentury a vydavatele. Nominované a některé další práce jsme vystavovali v prostorách galerie Czech Photo Centre, v několika zoologických zahradách včetně pražské či dvorské a také v Národním zemědělském muzeu. Výstavy zaznamenaly vysokou návštěvnost a těšili se zájmu veřejnosti i médií.

Termíny
  • 14. 1. – 16. 2. 2020: přihlašování snímků
  • 5. 3. 2020: zasedání poroty
  • 12. 3. 2020: vyhlášení nominací
  • 5. 5. 2020: slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů a zahájení výstavy
  • 5. 5. – 28. 6. 2020: výstava vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií
  • 1. 7. – 30. 12. 2020: putování výstavy po ČR

S vítěznými fotografiemi se lidé seznámí napříč celou republikou.